Jak hledat v Bibliotheca economica

Užitečné rady, jak hledat v Bibliotheca economica

Bibliotheca economica otevírá studentům, vědcům, učitelům a všem zájemcům o ekonomii, dějiny ekonomického myšlení, ale i hospodářské a sociální dějiny příležitost objevit předmět a pojetí ekonomie a jí příbuzných věd v databázi, sestavené podle klíčových slov a autorů. Stránka je rozdělena do dvou sloupců, přičemž levý sloupec je obsahovou oblastí, ve které je vyhledávací políčko pro hledání podle klíčových slov, a zobrazují se zde také veškeré texty a tzv. drobečková navigace. V pravém sloupci, který plní funkci oblasti pomocné, lze vyhledávat podle autorů.

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko VSTUPTE. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. V pravém sloupci můžeme hledat podle autorů.  Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle zvoleného počátečního písmene. Přes tlačítko VSTUPTE je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní. Pravý sloupec přitom reaguje na výsledek vyhledávání podle klíčových slov tím, že zobrazuje pouze relevantní autory.

Detail publikaceBibliotheca economica obsahuje jméno autora s odkazem na další informace o něm,  informace o místu a roku vydání, odkaz do databáze knihovny VŠE, je-li knihu možno vypůjčit a odkaz na stažení knihy ve formátu PDF či přímému jejímu čtení. Dále zde čtenář najde podrobný popis, popřípadě hodnocení knihy, zpracované studenty. Všechny texty studentů jsou chráněny autorským zákonem a jejich užití bez svolení autora je trestné.

Pokud se rozhodne čtenář číst knihu přímo ve virtuální knihovně Bibliotheca economica, je možné knihou listovat. Čtenář zde najde také obsah knihy, což je důležité především v případě vyhledání článku v časopisech. Jednotlivé časopisy mají setaveny obsahy podle ročníků, a je tedy možné získat detailní představu o tom, co příslušný ročník obsahuje. 

Detail autora v databázi Bibliotheca economica zahrnuje vždy biografické údaje, fotografii autora, a skupinu výběrových informací, která není pro všechny autory stejná, a která může být postupně doplňována. Při maximální šíři obsahuje autorův životopis, jeho bibliografii, výpis knih, které jsou v databázi CIKS VŠE k vypůjčení, i výpis knih dostupných v Bibliotheca economica,  fotografie z našeho digitálního archívu, články, které s autorem souvisejí, popřípadě další perličky o něm.  Všechny texty a fotografie zde umístěné podléhají zákonu o ochraně autorských práv.

Odkazem O NÁS umístěném v pravém horním rohu lze získat celou řadu doplňujících užitečných informací - např. podrobné informace o způsobu vyhledávání v Bibliotheca economica, jsou zde umístěny důležité kontakty, odkazy na stránky Národohospodářské fakulty VŠE, CIKS VŠE,  VŠE, dalších elektronických knihoven a databáze CIKS, Národní knihovny a Digitální knihovny Parlamentu ČR. Rovněž  je zde umístěn link na stránky našeho podporovatele, ČSOB. Postupně zde budou zachycovány také zprávy o veškerých změnách, ke kterým bude v projektu docházet.  Tento odkaz současně k článkům o vzniku a smyslu projektu virtuální knihovny Bibliotheca economica; v budoucnu zde budou soustředěny zprávy o dalších pořádaných akcích.

Pokud Vás náš projekt Bibliotheca economica zaujal, a chcete s námi spolupracovat, použijte odkaz DÁRCI  v pravém horním rohu. V této chvíli se zde dozvíte, kdo se na přípravě a realizaci projektu podílel.