Nezaměstnanost: studie o hospodářské politice proti průmyslové nezaměstnanosti

Autor: Čechrák, Cyril
Typ: kniha
Klíčová slova: nezaměstnanost, politika proti nezaměstnanosti, příčiny nezaměstnanosti, sociální politika, trh práce
Bibliografický záznam: ČECHRÁK, Cyril. Nezaměstnanost: studie o hospodářské politice proti průmyslové nezaměstnanosti . Bratislava:nákladem právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. 1926, s. 169. Dostupný také z WWW www.bibliothecaeconomica.cz/library/
Nakladatel: nákladem právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě
Rok: 1926
Rozsah stran: 169
Dostupnost v BE: Náhled ke stažení, plný text v Mediatéce CIKS VŠE

Abstrakt:

Jedná se o knihu učebnicového typu. Pojednává o nezaměstnanosti jako takové, jejích příčinách a účincích. V druhé polovině knihy se zabývá politikou proti nezaměstnanosti. Nezaměstnanost uvádí také v souvislosti s ostatními politikami (daňovou, mzdovou, ziskovou, konjunkturní, pojišťovací). Veškeré návody a rady pro politiku proti nezaměstnanosti ukazuje na příkladech, hlavně ze zahraničí - Anglie, USA. Velmi často cituje zahraniční ekonomy. Součástí knihy jsou i statistické údaje související se zaměstnaností.

(Syrochmanová Hana)

Hodnocení:

Kniha Dr. Čechráka mi připadá jako jedna z dnešních učebnic o nezaměstnanosti. Polovina je čistě teoretická, kde uvádí mnoho definic a příčin nezaměstnaností, velmi často čerpá teorie od zahraničních ekonomů (převážně anglických a amerických), což mi přijde velmi zajímavé, neboť v té době nebylo tak snadné sehnat takové informace jako dnes. Poté uvádí souvislost nezaměstnanosti s různými politikami, a tím člověk zjišťuje, že aby byla politika proti nezaměstnanosti účinná, musí se na nezaměstnanost myslet i v ostatních politikách. Jako sociální prvek bych viděla jeho námět na politiku "pojišťovací", kde navrhuje pojištění proti nezaměstnanosti.

(Syrochmanová Hana)

JAK HLEDAT

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko KATALOG. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. Zároveň můžete hledat podle autorů. Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle abecedy. Přes tlačítko KATALOG je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní.

více o hledání