Účast zaměstnanců na zisku
Abstrakt:
Autor ve své krátké práci vysvětluje podstatu účasti zaměstnanců na zisku. Jsou zde představeny myšlenky provedení, ale zároveň uvádí důvody neproniknutí těchto myšlenek. Autor závěrem představil i názor od jiného teoretika Karla Diehla.
(Rožánková Alice)
Hodnocení:
Tento velmi srozumitelný a velice krátký spis lehce nastiňuje problematiku účasti zaměstnanců na zisku. Nejdříve stručně čtenáře seznámí všeobecně s principem odměňování v podniku, se základními pojmy a definicemi.
Poté se už čistě věnuje jen představení samotných myšlenek a ilustruje je na zemích, které o ně projevily zájem, např. USA, německá říše, Čechy i Morava – v těchto oblastech byl ustanoven i zákon o účasti zaměstnanců na zisku, ale přesto to nebylo příliš podporované a nemělo to dlouhé trvání. Pomocí této postupné analýzy postupně se dostaneme až k odhalení příčin neproniknutí této teorie a k teoretickým námitkám od prof. Vilibalda Mildschuha nebo Karla Diehla.
Dále se autor zabývá i druhou stranou mince a snaží se vymezit úkoly podnikatele a s tím související jeho odměnu za podnikatelskou činnost. Zde mi ale na povrh vyplynul jasný závěr. Jelikož jsou přesně vymezeny úkoly podnikatele, které spočívají v řízení a kombinaci výrobních faktorů a v souhrnu tvoří statky k dispozici spotřebitelů a je to tedy cestou ke zvýšení národního důchodu. Z toho tedy vyplývá, že odměna za podnikatelovu činnost je velice efektivní, protože může působit jako motivace a zvyšuje podnikatelovu výkonnost, což přispívá ke zdaru podniku. Proti tomuto staví účast zaměstnanců na zisku, která se mu zdá teoreticky neodůvodněná. Osobně si však myslím, že tato pasáž je velice sporná.
Myslím, že nejpřijatelnější je závěr knihy, kde je nastíněno řešení v podniku Baťa a.s. a v podniku Českomoravských drah. V obou případech se účasti vyplácejí mimo normální mzdy a platy s ostatními příplatky, tedy mimo pravidelnou mzdu.
(Rožánková Alice)