Kraj omezených možností a jeho hospodářská politika
Abstrakt:
Autor se ve článku věnuje regionu jižních Čech, jehož prosperita, která trvala od roku 1890 až do roku 1910 dávno skončila, a od té doby je kraj silně zasažen procesem odlidňování, a to i navzdory pozemkové reformě, elektrizaci i automobilismu. Od roku 1921 žádnému z 19 politických okresů obyvatelstva nepřibylo, naopak některým z těchto okresů 4 až 5 tisíc obyvatel i více ubylo. Příčiny tohoto neustálého vylidňování jižních Čech jsou jak všeobecné, které zaviňují vylidňování i všude jinde, tak i speciální, které jsou zapříčiněny specifickou povahou jihočeského kraje.
Autor článku zdůraznil tyto příčiny:
1. úbytek porodů v posledním desetiletí
2. velký rozvoj dvou blízkých měst Prahy a Plzně okolím, jejichž atrakční území se přiblížilo o několik kilometrů
3. rozvoj na sever položených měst, jako Jindřichův Hradec, Pelhřimov, Tábor, Písek, Strakonice a Sušice, která v letech populačního, stavebního a průmyslového rozvoje Českých Budějovic malá, zatímco co za posledních 15 – 20 let v nich vyrostl průmysl a roste v nich populace
4. úbytek studentstva z hornorakouského a dolnorakouského kraje, které navštěvovalo německé školy v Českých Budějovicích
Ve druhé části článku autor nastínil zásadní směrnice jihočeské hospodářské a sociální politiky, která by měla zdejší poměry zlepšit nebo alespoň stabilizovat.
1. Zaměřit se na dobytkářství a drůbežnictví, které mají v republice značné odbytové možnosti.
2. Jelikož odbyt dřeva a jihočeských surovin vázne, vidí autor možnost v průmyslu nábytkářském a lihovém.
3. Rozvoj turistického průmyslu.
Aby však mohlo dojít k rozvoji ve všech výše zmíněných oblastech, je třeba zlepšit nedostatečnou síť komunikací, ať už dráhy, silnice, pošty či telefony.
(Lochmanová Kristýna)