Všeobecné účetnictví

Autor: Drachovský, Josef
Typ: kniha
Klíčová slova: dopika, kameralismus, státní finance, státní účetnictví, Účetnictví
Bibliografický záznam: DRACHOVSKÝ, Josef. Všeobecné účetnictví. Praha:Bursík & Kohout. 1912, s. 162. Dostupný také z WWW www.bibliothecaeconomica.cz/library/
Nakladatel: Bursík & Kohout
Rok: 1912
Rozsah stran: 162
Dostupnost v BE: Náhled ke stažení, plný text v Mediatéce CIKS VŠE

Abstrakt:

Studie je důležitým teoretickým doplňkem univerzitních přednášek rakouského účetnictví začátku 20.století. Popisuje základní národohospodářské, právní a účetní pojmy a věnuje se podrobně  kameralistickému, dopickému a všeobecnému národnímu účetnictví.

(Dobešová Jana)

Hodnocení:

Kniha univerzitního profesora doktora Drachovského mě velmi zaujala. Pro mě osobně byla důkazem toho, že jednotlivé vědní disciplíny, mezi něž se účetnictví řadí, urazily během 20.století obrovský kus cesty a přesto, stejně jako před 100 lety, staví na totožných metodických poznatcích a zachovávají svoje pojmy a poznatky.
Se základní znalostí současného národního i finančního účetnictví se lze snadno orientovat v textu vysvětlujícím mnohdy stejné poznatky, pouze starší češtinou, které se můžeme dočíst v učebnicích dnešních.
V účetnictví nejen teoretickém, ale i praktickém se ovšem logicky často „Drachovského verze“ účetnictví rozchází a mnohé účetní operace pro dnešní dobu typické bychom v knize opravdu hledali marně.
Velmi zajímavý byl pro mě náhled na podstatu kameralistického  a dopického účetnictví, jejichž počátky a rozdíly se dnes přednášejí výjimečně. Právě rozdíly mezi nimi a smysl jejich vzniku mi daly pochopit důvod  a použití rozdílného účtování národního a finančního.
Myslím si, že z pohledu vývoje účetnictví je tato kniha dobrou pomůckou i pro dnešní studenty, kteří se snaží pochopit princip a podstatu účetních operací.
 

(Dobešová Jana)

JAK HLEDAT

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko KATALOG. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. Zároveň můžete hledat podle autorů. Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle abecedy. Přes tlačítko KATALOG je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní.

více o hledání