Obilní monopol, jeho stav a dnešní úkoly
Abstrakt:
Ve své přednášce z listopadu 1937 se Feierabend pokouší vysvětlit důvody vzniku Československé obilné společnosti coby dočasné monopolní instituce na trhu s obilím, která měla pomoci překonat krizi ve 30. letech. Instituce byla založena roku 1934 na dobu 3 let, v červnu 1937 však byla její činnost prodloužena o další tři roky. Snaží se zhodnotit, zda bylo dosaženo cílů, které vedly ke vzniku společnosti, a zdůvodnit pokračování její činnosti.
(Rosocha Filip)
Hodnocení:
Přednáška Ladislava Feierabenda mě velice zaujala. Snaží se velmi živě popsat důvody, které vedly ke vzniku Československé obilné společnosti a zhodnotit, jak si s těmito úkoly poradila.
Přisuzuje obilnému monopolu význam při překonávání krize i význam státně-politický, obchodně-politický či při zvyšování stavebního ruchu na venkově. Podrobně také vysvětluje, proč bylo nutno odstranit princip ancienity, kdy je při udělování licence zohledněna tradice působnosti v oboru. Toto mělo velmi tragické následky pro export čsl. ječmene. Obilný monopol zastával také sociální funkci, protože stabilizoval ceny chleba a mouky a chránil tak spotřebitele před cenovými výkyvy.
Feierabend byl velkým zastáncem Československé obilní společnosti, snažil se přesvědčit veřejnost o její prospěšnosti a o nutnosti její přeměny na trvalou instituci. Toto je z jeho přednášky více než patrné a také doloženo konkrétními čísly. Nicméně se nebojí poukázat i na negativa, která jsou s Československou obilnou společností spojená.
(Rosocha Filip)