Velice čtivá kniha Dr. Grubera je logicky členěna na dvě navazující části, přičemž v první se autor nepříliš podrobně věnuje popisu základních druhů dopravy a jejich různém rozčlenění do logických skupin. Dále v této první části ekonomicky zdůvodňuje, proč ta která doprava prospívá nebo neprospívá hospodářství země a jakým způsobem přispívá k dělbě práce a podobně. První část působí až učebnicovým dojmem, a to díky přísnému členění různých druhů doprav na jednotlivé skupiny rozlišené např. dle předmětu dopravovaného materiálu. Tato část je nutným úvodem do problematiky dopravní politiky pro neznalého čtenáře, pro znalé však může být částmi nadbytečně popisná.
V druhé, rozsáhlejší části, autor popisuje nejen současný stav dopravních cest v různých zemích, ale také možná až moc zeširoka popisuje historický vývoj daných druhů dopravy, což může na čtenáře působit dokonce rušivým dojmem. V této části také velice vhodně popisuje tehdejší stav dopravní politiky států, ze kterých logicky nejvíce popisuje země bývalého Rakouska-Uherska. Místy se také objevují pasáže z tehdejší judikatury, což se zdá jako nutné pro dokonalé popsání situace na dopravním trhu tehdejšího Československa.
V závěrečné, nejkratší části autor popisuje trefně a z dnešního pohledu logicky skutečnost, že právě doprava je jedním ze stmelovacích prvků tehdejších zemí, že je věcí, kde nejvíce zemí najde shodu a že doprava je důležitou součástí nejen národních zájmů, ale i mezinárodního a kontinentálního rozvoje hospodářství.
Autor si počíná ve formulování svých myšlenek velice obratně a ačkoli je práce díky svému stáří plná historismů, je pro současného čtenáře snadno srozumitelná a čtivá. Práce je dělena na jednotlivé kapitoly pomocí paragrafů, což není mimo právnickou literaturu příliš obvyklé, v kontextu vydání pro spolek čsl. Právníků Všehrd se však jeví jako obvyklá.