Válka a Knappova státní teorie peněžní

Autor: Horáček, Cyril
Typ: článek
Klíčová slova:
Bibliografický záznam: HORÁČEK, Cyril. Válka a Knappova státní teorie peněžní. Obzor národohospodářský XXIII. (1918). Praha:J. Otto. 1918, roč. XXIII., s. s. 105-114. Dostupný také z WWW www.bibliothecaeconomica.cz/library/
Nakladatel: J. Otto
Rok: 1918
Ročník: XXIII.
Rozsah stran: s. 105-114
Dostupnost v BE: Volně ke stažení

Abstrakt:

Článek pojednává o papírových penězích, autor porovnává kvantitativní teorii peněž se situací v Evropě po válce. Udává pohled klasiků i jejich odpůrců, názor metalistů a nominalistů. Srovnává poměr zlata k bankovkám nebo oběh bankovek před a po válce v různých zemích. Zvláště pak porovnává státy válčící a neutrální. Jmenuje, jak se centrální banka může zachovat v pasivní platební bilanci, co zabrání inflaci a co jí naopak posílí. Uvažuje zlatý standard i zákaz vývozu zlata v době války. Knapovu teorii vyvrací – nefunguje za války. Uvádí, jaký je vliv inflace na přesuny majetků. Horáček klade velký důraz na drahé kovy a jejich peněžní význam.

(Jarolímová Monika)

JAK HLEDAT

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko KATALOG. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. Zároveň můžete hledat podle autorů. Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle abecedy. Přes tlačítko KATALOG je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní.

více o hledání