Průmyslová politika

Autor: Gruber, Josef
Typ: kniha
Klíčová slova: hospodářská politika, hospodářský vývoj, Průmysl, průmyslová výroba, živnostenské podnikání, živnosti
Bibliografický záznam: GRUBER, Josef. Průmyslová politika. Praha:Nákladem Spolku českých právníků "Všehrd". 1922, s. 181. Dostupný také z WWW www.bibliothecaeconomica.cz/library/
Nakladatel: Nákladem Spolku českých právníků "Všehrd"
Rok: 1922
Rozsah stran: 181
Dostupnost v BE: Volně ke stažení

Abstrakt:

Kniha poskytuje přehled průmyslového vývoje od naprostého počátku do tehdejší současnosti nejen v Československu, ale i dalších zemích jako je Rakousko, Německo, Francie, Velká Británie a Spojené státy Americké.

(Feurich Marek)

Hodnocení:

Kniha Průmyslová politika od Josefa Grubera měla sloužit jako studijní materiál, pro spolek českých právníků "Všehrd", který měl doplnit v té době naprosto nedostačující stav učebnic z oboru národohospodářské politiky.

Autor ve 37 kapitolách rozebírá co to vlastně průmysl je, jak vznikl a jaké jsou jeho druhy. Dále popisuje využívání strojů,  jednotlivé vývoje různých odvětví, nástup a odliv cechovní soustavy či živnostenský řád, zákony s ním spojené a zásadní směry živnostenské politiky. Zmapována je i oblast ohledně průmyslového vzdělání či sdružování do družstev, kartelů, komor, sborů a dalších spolků. Na závěr knihy a autor popisuje systém patentování a ochrany vzorků a známek.

Kniha je vzhledem k probíranému tématu poměrně čtivá, nicméně požitek ze čtení je částečně narušen stavbou (slovosledem) vět, která se od té dnešní v mnoha případech značně liší a tak je občas poměrně obtížné na první pokus porozumět tomu co autor píše. Další věc, která by mohla čtenáři,  přinejmenším ze začátku, ztížit čtení je výskyt slov, které se v dnešní době již nepoužívají jakožto druhdy, zpovlovňují, arc atd

(Feurich Marek)

JAK HLEDAT

Základní vyhledávání v elektronické knihovně Bibliotheca economica je založeno na klíčových slovech. Přístup sem vede z ÚVODNÍ STRÁNKY přes tlačítko KATALOG. Všechna klíčová slova jsou vypsána pod vyhledávacím polem v abecedním pořádku. Odklikem na tři tečky za vypsanými klíčovými slovy je uživatel přesměrován na stránku s výpisem všech klíčových slov daného písmene. Pod tímto výpisem je odkaz do všech klíčových slov. Zároveň můžete hledat podle autorů. Po kliknutí se rozbalí výpis jmen autorů podle abecedy. Přes tlačítko KATALOG je možné kdykoliv se na tuto první vyhlédavací stránku vrátit.

Výpis vyhledávání podle klíčových slov obsahuje názvy všech odpovídajících publikací, které se nachází v Bibliotheca economica, jména autorů s odkazem na další informace o nich, stručnou anotaci ke každé knize a detailní informace o ní.

více o hledání