SEZNAM klíčových slov

Ve fondu je 756 publikací

Publikace

Zobrazit
Banky, jejich vývoj, funkce a politika
Název: Banky, jejich vývoj, funkce a politika
Autor: Růžička, Otakar
Klíčová slova: bankovnictví, banky, fondy, jistota, koncentrace, likvidita, peníze, úrok, úroková míra, úvěr
Typ publikace: kniha
Rok vydání: 1923
   
Abstrakt:

Autor se v knize snaží vysvětlit, co jsou banky, jaké jsou jejich funkce, jaké druhy bank existují a čím se navzájem liší. Popisuje původ a historický vývoj bankovnictví již od dob před naším letopočtem. Zdůrazňuje, jak důležitou funkci hrají banky v hospodářském životě. V knize se mimo jiné hovoří také o vnitřní organizaci bank, likviditě, o jistotě bank (jak lze jistotu zvýšit a minimalizovat tím riziko, které by otřáslo celým hospodářstvím) nebo jakým způsobem a proč jsou banky slučovány ve větší celky. Část knihy je věnována úvěrům, kde jsou podrobně rozepsány jednotlivé druhy úvěrů a jejich funkce.

(Trnovská Zuzana)

Česko-Slovenské bankovnictví a jeho úkoly
Název: Česko-Slovenské bankovnictví a jeho úkoly
Autor: Špička, Antonín
Klíčová slova: bankovnictví, Československo, Protektorát Čechy a Morava, výroční účty
Typ publikace: článek
Rok vydání: 1939
   
Abstrakt:

Text zachycuje vývoj československého bankovnictví v letech 1935 až 1937 a dále popisuje následné dopady zmenšení území Československa. Autor se zde podrobně zabývá analýzou hlavních položek výročních účtů v letech 1936 a 1937, mimo jiné zaznamenává posílení bankovnictví. V další části se nachází popis dopadu vzniku Druhé republiky a zabrání poboček bank na československé bankovnictví. V závěru autor dodává, jak by se banky měly dál chovat, aby se situace mohla zlepšit.

(Gawthorpe Kateřina)

Československé obchodní bankovnictví v letech krise
Název: Československé obchodní bankovnictví v letech krise
Autor: Špička, František
Klíčová slova: bankovnictví, Československo, hospodářská krize
Typ publikace: článek
Rok vydání: 1935
   
Abstrakt:

Autor rozebírá účinky velké hospodářské krize na československé obchodní bankovnictví od roku 1930, kdy se krize v Československu projevila, do roku 1934, kdy krize dosáhla svého vrcholu. V důsledku této krize došlo u bank ke snížení vlastních i svěřených prostředků, což vedlo ke snižování a omezování úvěrů, a tak i k snížení rentability bank. Nicméně díky dobré likviditě se bankám podařilo toto nepříznivé období překonat.

(Marvan Petr)

Nové vývojové tendence v československém a světovém bankovnictví
Název: Nové vývojové tendence v československém a světovém bankovnictví
Autor: Pimper, Antonín
Klíčová slova: bankovnictví, krize, lidové peněžnictví, poválečný vývoj, reformy
Typ publikace: kniha
Rok vydání: 1935
   
Abstrakt:

Autor v úvodu dává právě probíhající světovou hospodářskou krizi za vinu obchodním bankám. Po válce se banky odchýlily od předválečných konzervativních zásad a poskytovaly riskantní úvěry. Dále uvádí, že první snahy o ozdravění se objevují již v roce 1925, kdy byly vydány bankovní zákony, které pak dále rozebírá a uvádí jejich výhody a nevýhody, přičemž zmiňuje nepopiratelnou nutnost státní kontroly bank a peněžních institucí. Dále se dočteme o mnohých slabinách fúzí v Česku, jako například nedostatečné množství rezerv a vlastních finančních prostředků, což má často za následek, že se banka ocitne ve ztrátě a nezíská důvěru zahraničních investorů...

O poměrech průmyslu, obchodu a živností a poměrech úvěrových na Podkarpatské Rusi
Název: O poměrech průmyslu, obchodu a živností a poměrech úvěrových na Podkarpatské Rusi
Autor: Matoušek, Josef
Klíčová slova: bankovnictví, Podkarpatská Rus, průmysl, telefon, telegraf, zemědělství
Typ publikace: kniha
Rok vydání: 1934
   
Abstrakt:

Autor na začátku knihy porovnává rozvrstvení obyvatel podle povolání v Čechách a v Podkarpatské Rusi (zemědělství, lesnictví, rybníkářství; průmysl a živnosti; obchod, doprava a peněžnictví). Na Podkarpatské Rusi žilo v té době 725 357 obyvatel (asi jako v Praze) na rozloze 12 tis. km2. Dále popisuje zeměpisné podmínky (řeky, nížiny, lesy, hory). Celkově hodnotí Podkarpatskou Rus jako nejzaostalejší zemi v ČSR. Oblastmi, ve kterých přesto vynikala, bylo vinařství, pěstování tabáku a plocha orné půdy...

Z tendencí hospodářského vývoje současna
Název: Z tendencí hospodářského vývoje současna
Autor: Preiss, Jaroslav
Klíčová slova: bankovnictví, hospodářské dějiny, hospodářský vývoj, petrolejářství, podnikání, průmysl, trusty
Typ publikace: kniha
Rok vydání: 1905
   
Abstrakt:

Moderní německé bankovnictví, kapitál nejdůležitějších bankovních institucí. Rozmach petrolejového průmyslu v USA.  Trustové společnosti a jejich vývoj v USA. Lidé a ideje Západu – srovnání podnikatelských příležitostí v různých zemích. O hospodářském vývoji Ruska. Nejnovější vývoj českého textilního průmyslu. Česká a německá hospodářská politika.

(Kopáček Jiří)