Kniha i přes archaický jazyk, který plně odpovídá datu vydání je zajímavá a v mnohém aktuální i dnes. Zde je třeba zvláště upozornit na kapitolu věnovanou „jediné“ universální dani, kterou autor už ve své době považuje za utopickou, i když toto téma bývá čas od času oprašováno libertariány.
V díle jsou dopodrobna rozvedeny a vysvětleny všechny druhy státních příjmů do rozpočtu s krátkým zamyšlením nad jejich významem, v průběhu díla navrhuje způsoby, jakým je možné je třídit.
Autor se podrobně věnuje daním a jejich kategorizaci, zda je možné je třídit subjektivně či objektivně. Místo závěru pak slouží autorem navrhovaná přehledná tabulka kategorizace státních příjmů, kterou vysvětluje v poslední kapitole. Můžeme tedy říci, že spíše než o dílo objevné se jedná o dílo, které se tomu již dříve objevenému snaží dát nějaký řád a klasifikaci; ve své době mohlo docela dobře sloužit jako učebnice.
Kniha je psána v návaznosti na Englišovo dílo, jiným autorům se Novotný příliš nevěnuje; v ideálním případě by si měl čtenář nejprve přečíst Englišovu Finanční vědu. Tuto knihu by pak měl brát jako její doplnění či příspěvek do diskuze, kterou Engliš vzbudil.