BRÁF, Albín. O mém blouznění vědeckém. In Albín Bráf Život a dílo. Díl III. Josef Gruber, Cyril Horáček (ed.), Praha: Vesmír, 1923, s. 221-225.
Bráf v článku nastiňuje, podle něho, správnou formu učitele a povzbuzuje člověka k průkopnictví a studování a rozšiřování nového. Dále popisuje vlastní začátky v oblasti metodologické vědy a učení. Snaží se ukázat, že za poznáním něčeho nového často stojí náročná cesta a že i on ji musel absolvovat.
Lukas Jan
BRÁF, Albín. Dva staré návrhy na odklizení dluhů pozemkových. In Albín Bráf Život a dílo. Díl III. Josef Gruber, Cyril Horáček (ed.), Praha: Vesmír, 1923, s. 26–37.
Článek pojednává o příčinách zemědělských krizí v Čechách v druhé polovině 19. století. Rozlišuje krizi trhovou, která má mezinárodní charakter a souvisí s uvolňováním prostředí a exportem a importem zboží. Dále krizi agrární, která je čistě národní a týká se právního prostředí. Autor zde řeší také důsledky těchto vlivů.
Lukas Jan
BRÁF, A. Kterak pokračuje myšlenka povinného pojišťování dělnického. In Život a dílo. III.díl: Výbor stati z hospodářské a sociální politiky. J. Gruber (red.). Praha: Vesmír, 1923, s. 164-182.
Přednáška v „Pražském klubu“ dne 20. března 1896. Autor se zabývá povinností pojišťování dělníků, zejména se soustřeďuje na úrazové pojištění. Vysvětluje, jaké mělo dopady její zavedení, proč by se mělo zavést a jak funguje v zemích západní Evropy, Skandinávie a Ruska. Dále rozebírá i další formy pojištění a různých opatření, např. starobní opatření pro chudé zavedené v Dánsku.
Pálková Eliška
BRÁF, Albín. O zlatém dnu maloživností. In: Albín Bráf: život a dílo. Výbor statí z hospodářské a sociální politiky. Díl III. Praha: Vesmír, 1923, s. 60-67.
Tato řeč prezentovaná na shromáždění Zemské jednoty řemeslných a živnostenských společenstev pojednává o faktorech, které jsou důležité pro rozvoj výroby a obchodu. Analyzuje třídní složení společnosti, zájem o studium jednotlivých oborů a poukazuje na nezbytnost obchodních schopností a inovací ve výrobě. Kritiku cílí na názory, dle kterých se nelze dobře uživit řemeslným podnikáním a vyvrací argumenty marxismu o tom, že strojová výroba ubírá řemeslníkům práci.
Mrázek Martin
BRÁF, Albín. Obec dělnická. In Albín Bráf Život a Dílo. Díl III. Výbor statí z hospodářské a sociální politiky. Josef Gruber, Cyril Horáček (eds.). Praha: Vesmír, 1923, s. 193-203.
Článek popisuje autorovu cestu za prohlídkou města Mulhousy (dnes Mylhúzy) ležícím v jižním Alsasku, podniknutou roku 1876. Styl psaní lze nazvat až cestopisným, přímý popis krajiny, budov a čtvrtí prokládají krátké exkurzy do historie města a především jeho čtvrti, kde jsou ubytovaní dělníci. Celkově článek vyznívá jako návod na „rozluštění otázky sociální bez sociálního převratu.“
Sečkár Antonín
BRÁF, Albín. Ochranné clo a obchodní smlouvy v Rakousku. In Albín Bráf. Život a dílo. Díl III. Výbor statí z hospodářské a sociální politiky. Praha: Vesmír, 1923, s. 91–124.
Článek se zabývá významem a historií celní politiky evropských států. Nejdříve představuje hlavní ideje merkantilistického učení, ze kterého ochranná politika vychází. Dále podrobně popisuje vývoj celních unií a bilaterálních i multilaterálních celních smluvních dohod mezi státy. Poukazuje na útrapy vyjednávání. Autor dále porovnává ideu laissez faire klasiků s ideou protekcionismu Friedricha Lista. Diskutuje hospodářské důsledky obou idejí a snaží se o jejich sladění.
Mudra Martin
BRÁF, Albín. Panství obchodu. In: Albín Bráf: život a dílo. Výbor statí z hospodářské a sociální politiky. Díl III. Praha: Vesmír, 1923, s. 67-90.
Text pojednává o příčinách a dopadech prosazování větších výrobních podniků na úkor těch menších. Argumentuje převážně na příkladech z textilního průmyslu proti těm, kteří vidí příčinu tohoto trendu v zavádění strojů do výroby. Naopak příčinu vidí v potřebě lepšího řízení obchodních aktivit, kterého nejsou drobní řemeslníci schopni a nemají na něj prostředky. Nakonec popisuje vztahy výrobce a obchodníka, přičemž se vyslovuje pro zrovnoprávnění jejich vzájemného postavení po vzoru západních států.
Mrázek Martin
BRÁF, Albín. Pensijní pojišťování v Rakousku a přípravy k němu v Německu. In Albín Bráf Život a Dílo. Díl III. Výbor statí z hospodářské a sociální politiky. Josef Gruber, Cyril Horáček (eds.). Praha: Vesmír, 1923, s. 182-193.
Autor se v článku z roku 1908 zabývá zákony o pensijním pojišťování soukromého úřednictva, které byly v té době jako doplněk ke starším pojišťovacím zákonům právě zaváděny, respektive už byly krátký čas v platnosti. Popisuje rozdíly a specifika těchto zákonů v obou zemích. Všímá si i rozdílů v míře využívání dobrovolných složek pojištění, která byla v Německu mnohem vyšší, a snaží se najít příčiny těchto rozdílů.
Sečkár Antonín
BRÁF, Albín. Příspěvek k dějinám zemědělského vyučování v Čechách. In Albín Bráf Život a Dílo. Díl III. Výbor statí z hospodářské a sociální politiky. Josef Gruber, Cyril Horáček (eds.). Praha: Vesmír, 1923, s. 37-47.
Článek je reakcí na v té době obecně rozšířený omyl, že vysokoškolské zemědělské vyučování bylo z rakouských zemí poprvé zavedeno v Čechách roku 1790 (nebo 1791). Autor tento počátek umisťuje do Vídně roku 1773, a pokud jde o Čechy, tak do roku 1776. Článek pokračuje historií „stolice věd hospodářských“ na Pražské univerzitě (později i na Polytechnickém ústavu stavovském) a jednotlivých profesorů zastávajících tento post až do 20. let 19. století.
Druhá část článku se věnuje výuce hospodářství na nižších stupních škol, je však velmi mlhavá a autor na konci sám přiznává, že v tomto ohledu je nutno provést podrobnější průzkum historických pramenů.
Sečkár Antonín
BRÁF, A. Sociální politika států evropských. In Život a dílo. III.díl: Výbor stati z hospodářské a sociální politiky. J. Gruber (red.). Praha: Vesmír, 1923, s. 148-163.
Přepis přednášky ve slavnostním valném shromáždění České akademie věd a umění dne 2. prosince 1894. Autor se zabývá dobovou sociální politikou, konkrétně ochranou dělnictva. Ukazuje, jak tato politika funguje v Anglii, která je podle jeho názoru v tomto směru velmi vyspělá. Rozebírá a porovnává historii této politiky s vybranými zeměmi západní Evropy. Dále se zabývá pojišťováním dělnictva a vznikem a působením odborů.
Pálková Eliška
BRÁF, Albín. Základní zákon zemědělství a družstevní svépomoci. In Albín Bráf Život a dílo. Díl III. Josef Gruber, Cyril Horáček (ed.), Praha: Vesmír, 1923, s. 15–26.
Autor popisuje komentář na prvním sjezdu svépomocných hospodářských společenstev v království českém v Praze 29. června 1906. Věnuje se zefektivňování a zintenzivňování zemědělské produkce, odklonu od zažitých názorů a naopak zapojuje ekonomii, konkrétně zákon o ubývajícím výnosu půdy.
Lukas Jan
BRÁF, Albín. Zemědělství české za posledních padesát roků. In Albín Bráf Život a dílo. Díl III. Josef Gruber, Cyril Horáček (ed.). Praha: Vesmír, 1923, s. 3– 4.
Autor v tomto článku popisuje náplň manifestačního rolnického sjezdu 16. května 1903. Sjezd shrnuje dění v českém zemědělství zhruba od roku 1848 do data sjezdu. Věnuje se otázce zrušení roboty a desátků, dědickým procesům, zadluženosti a transformací zemědělce na soukromého zemědělce (živnostenského).
Lukas Jan
(více autorů)